Ovaj master rad se bavi ispitivanjem stanja upotrebljivosti tavanica velikog raspona izgrađenih od višeslojnog unakrsno-lameliranog drveta (CLT) – prirodnog kompozitnog materijala koji se iz ekoloških razloga sve više koristi u svetu kao zamena za tradicionalne građevinske materijale - beton i čelik. CLT međuspratne konstrukcije su po svojoj prirodi lake, pa ih je pri dejstvu pešačkog opterećenja lako pobuditi da vibriraju u vertikalnom pravcu.
- Ovo je naročito slučaj kod CLT međuspratnih konstrukcija većeg raspona, koje su zbog ograničenih dimenzija CLT panela sastavljene iz više delova. Malo je poznato kako različiti tipovi veza između panela utiču na nivo vibracija ovih međuspratnih konstrukcija. Upravo je ovo pitanje na koje prvi master rad treba da ponudi odgovor.
- Malo je poznato koje su granične vrednosti raspona nakon kojih CLT međuspratne konstrukcije prestaju da budu ekonomične i konkurentne armiranobetonskim ili spregnutim međuspratnim konstrukcijama od čelika i betona. Upravo je to pitanje na koje drugi master rad treba da da odgovor.
- Malo je poznato kako prisustvo nekonstruktivnih elemenata, kao što su pregradni zidovi, utiče na nivo vibracija. Treći master rad ima za cilj da odgovori na ovo pitanje.
Proračun i procena stanja upotrebljivosti zahteva sprovođenje sledećih koraka:
- Razvijanje numeričkih modela međuspratnih konstrukcija u komercijalnom softveru,
- Određivanje modalnih karakteristika konstrukcije,
- Definisanje relevantnog dinamičkog opterećenja usled ljudi koji se kreću po konstrukciji koristeći raspoložive standarde, pravilnike i naučnu literaturu,
- Određivanje dinamičkog odgovora konstrukcije koristeći metodu modalne superpozicije,
- Procenu nivoa vibracija na osnovu kriterijuma definisanih u važećim standardima i pravilnicima.
Izbor softvera za modeliranje konstrukcije nije izričit.
Očekuje se da je student ovladao srednjim nivoom programiranja u Matlab-u, kao i da može da razume relevantnu literaturu na engleskom jeziku (npr. članke u časopisima i pravilnike).