Stanje upotrebljivosti na vibracije pešačkog mosta u Podgorici

Gradjani Podgorice se godinama unazad žale da se pešački most u centru grada preko reke Morače ljulja prilikom prelaska. Ovaj master rad ima za cilj da ispita stanje upotrebljivosti ovog mosta usled vibracija izazvanih pešacima prisutnim na konstrukciji. Dinamičko opterećenje pešaka bi se uzelo u obzir prema postojećim pravilnicima i modelima dostupnim u literaturi. Pored toga, koristile bi se i merene dinamičke sile pešaka, a rezultati bi se uporedili sa rezultatima dobijenim korišćenjem različitih pravilnika.

Proračun i procena stanja upotrebljivosti zahteva sprovođenje sledećih koraka:

1. Razvijanje numeričkog modela mosta u komercijalnom softveru,
  2. Određivanje modalnih karakteristika konstrukcije,
  3. Definisanje relevantnog dinamičkog opterećenja usled ljudi koji se kreću po konstrukciji koristeći raspoložive standarde, pravilnike i naučnu literaturu,
  4. Određivanje dinamičkog odgovora konstrukcije koristeći metodu modalne superpozicije,
  5. Procenu nivoa vibracija na osnovu kriterijuma definisanih u važećim standardima i pravilnicima.

Izbor softvera za modeliranje konstrukcije nije izričit.

Očekuje se da je student ovladao srednjim nivoom programiranja u Matlab-u, kao i da može da razume relevantnu literaturu na engleskom jeziku (npr. članke u časopisima i pravilnike).