Bazna izolacija, poznata i kao seizmička izolacija, je najsavremenija metoda koja predstavlja jedno od najefikasnijih sredstava zaštite konstrukcije od dejstva zemljotresa. Sistemi seizmičke izolacije se oslanjaju na jednostavnu ideju – što više odvojiti konstrukciju od kretanja tla tokom zemljotresa. Ideja da se konstrukcija, ili neki njen deo, učini što manje osetljivom na kretanja tla realizuje se njenim odvajanjem od tla, tj. oslanjanjem na skup posebno konstruisanih ležišta - izolatora, koji svojim mehaničkim karakteristikama menjaju ponašanje konstrukcije pri seizmičkom opterećenju. Upotrebom bazne izolacije teži se tome da konstrukcija prihvati seizmička opterećenja bez pojave oštećenja, odnosno da pruži elastičan odgovor tokom jakih zemljotresa. Sistem bazne izolacije utiče na povećanje perioda oscilovanja konstrukcije na >2.5s, što dovodi do značajnog smanjenja ubrzanja koje se prenosi na konstrukciju. Kao rezultat toga, deformacije i relativna međuspratna pomeranja su znatno manji, što dovodi do malih ili veoma malih oštećenja konstruktivnih i nekonstruktivnih komponenti čak i kod veoma jakih zemljotresa.
Seizmička izolacija se prvo primenjivala za projektovanje i izgradnju novih objekata, ali danas se postepeno sve više koristi za zaštitu postojećih objekata od seizmičkog opterećenja. Sa brzim smanjenjem cene izolatora, tehnologija se postepeno menja od 'egzotične' metode pogodne samo za posebne primene, u jednu od standardnih metoda za seizmičku nadogradnju. Danas se seizmička izolacija smatra jednim od poželjnih metoda za rekonstrukciju u slučajevima očuvanja zgrada od istorijskog, kulturnog i javnog značaja koje zahtevaju minimalne modifikacije. Koristi se i za potrebe zaštite sadržaja u objektima kod kojih je vrednost sadržaja unutar objekta veća od vrednosti samog objekta, kao na primer u muzejima, bolnicama, laboratorijama, server centrima.
Ova oblast istraživanja bavi se i eksperimentalnim i numeričkim istraživanjem ponašanja objekata sa baznom izolacijom. Istraživanje se sprovodi u više pravaca koji se preklapaju:
- Istraživanje i razumevanje faktora koji utiču na projektovanje izolatora
- Eksperimentalno i numeričko ispitivanje uređaja izolatora i bazno izolovanih objekata
- Primena seizmičkih izolatora za izolaciju objekta od svakodnevnih vibracija (saobraćaj, ljudi, mašine, …)
U narednom periodu planirana su dodatna eksperimentalna ispitivanja različitih tipova izolatora sa fokusom na cirkularnu ekonomiju i primenu obnovljivih materijala. Neizostavni deo ispitivanja su i parametarske studije čiji je cilj pronalaženje najboljeg tehničkog rešenja optimizovanog za upotrebu u svakodnevnoj praksi projektovanja i građenja.