Cilj istraživanja u okviru ove oblasti je da se omogući šira primena postojećih mera i razvoj novih projektnih modela za poboljšanje energetske efikanosti u zgradarstvu. Pri tome se analiziraju mogućnosti primene novih tehničkih rešenja, korišćenja obnovljivih izvora energije, kao i izvođenja zelenih krovova i zona u zgradama.
Posebna pažnja je posvećena analizi značajnih ušteda energije za grejanje i hlađenje kroz jednostavna rešenja poboljšanja transprentnog i netransparentnog dela termičkog omotača. Ovakav vid projekata je pogodan za urbane sredine i može da obuhvata veće grupe stambenih zgrada i naselja uz obaveznu primenu „life-cycle“ analize. Pokazano je da se kroz primenu optimalnih rešenja dobijaju merljivi rezultati u vidu smanjenja troškova za grejanje i hlađenje, smanjenje emisije CO2, a pri tome se utiče i na poboljšanje kvaliteta života.
Pored numeričke analize, u istraživanju se obavljaju i eksperimentalna merenja karakteristika termičkog omotača, pre svega korišćenjem termovizijske kamere, upotrebom "USB data logger“-a, kao i merenje ventilacionih gubitaka primenom "blow door“ sistema. Osim postojećih objekata u gradskim sredinama, analizirane su i kuće u ruralnim oblastima Srbije. Dobijeni rezultati se koriste za razvijanje složenog modela, kao i za validaciju parametara usvojenog Pravilnika o energetskoj efikasnosti zgrada.
Rezultat ovog istraživanja predstavlja sveobuhvatnu analizu stanja energetske efikasnosti zgrada u Srbiji i predlog mera koje će poboljšati sam proces sertifikacije zgrada. Ovakvo istraživanje je veoma značajno, s obzirom da su postojeći pravilnici kod nas, ali i u razvijenim zemljama, i dalje nepotpuni s obzirom da ne uzimaju na adekvatan način sve mogućnosti i trendove koji se mogu primenjivati za energetsku efikasnost u zgradarstvu.